(απαραίτητο για την ψηφοφορία των ταινιών)
(απαραίτητο για το σχολιασμό των ταινιών)

Ειδήσεις

Αναζητήστε με μια λέξη το άρθρο που είναι καταχωρημένο.
11/2/2017 | t-shOrt

Βραβεία 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας


Με την απονομή των βραβείων στην τελετή λήξης, έπεσε η αυλαία του  6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας AIDFF, το οποίο διεξήχθη από τις 2 έως τις 8 Φεβρουαρίου του 2017.

Το Φεστιβάλ που διεξάγεται με την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού και την Υποστήριξη του Δήμου Αθηναίων και διοργανώνεται από τoν Οργανισμό  KOYINTA και Tickets Tickets, έχει συνεργαζόμενες εταιρείες και πολιτιστικούς ανταποκριτές σε πολλές πόλεις της Ελλάδας και σε διάφορες χώρες του κόσμου και φέτος φιλοξένησε πάνω από 150 ταινίες από 30 χώρες, ενώ 60 από αυτές έκαναν την πρεμιέρα τους στην Ελλάδα.

Το Φεστιβάλ  αξιοποιώντας την διεθνή αναγνώριση απένειμε, για δεύτερη φορά, και το βραβείο Rising Star Award, σε συνεργασία με το βρετανικό ίδρυμα MMBF. Το Rising star award θα ανακοινωθεί στο website του φεστιβάλ τις επόμενες μέρες.

Απονεμήθηκαν:

Τιμητικές Διακρίσεις

Τιμητική διάκριση Ευγενίας Χατζίκου -Σπουδαστικό Νέοι Σκηνοθέτες

Γυμνά σώματα του Γιώργου Λινάρδου

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασία
Ειμαρμένη του Ανδρέα Μαριανού
Ουτοπία του Νίκου Κουρού

Ντοκιμαντέρ μεσαίου και μεγάλου Μήκους
Σιωπηλός Μάρτυρας σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου

Μικρού μήκους Ντοκιμαντέρ
Κηφισιά Ομόνοια του Μενέλαου Κυρλίδη

Μυθοπλασία μικρού μήκους
Κάλαντα σκηνοθεσία Θάνος Ψυχογυιός
Ο κλειδαράς σκηνοθεσία Μιλτιάδης Χρηστίδης
Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη

Video Art
Film Noir του Θανάση Πάνου

Video Dance

Imago Ep.II: Symmetry Dani Joss

Experimental-Πειραματικό
Μύγες Νάντια Ζυγούρη - Άρης Παυλίδης

Μια ιδιαίτερη Τιμητική διάκριση δόθηκε από το Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας στην ταινία Συναντήσεις που δημιούργησαν οι μαθητές του 2ου Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας (Φυλακών) Τρικάλων

Βραβεία


Διαγωνιστικό Σπουδαστικό Νέοι Σκηνοθέτες
Πρωταπριλιά σε σκηνοθεσία Αποστόλη Ηλιόπουλου

Βραβείο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
Through the Pane της Dawn Westlake από τις Ηνωμένες Πολιτείες

Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεσαίου και μεγάλου Μήκους
Πνοή ζωής των Δημήτρη Βερνίκου και Πόλυς Βλάχου (Διανομή Αλκυονίδα)

Animation
Νενικήκαμεν –the runner Ζάχος Σαμολαδάς

Βραβείο Μουσικής
Γιώργος Ραμαντάνης για την ταινία Phantom Limb σε σκηνοθεσία Μιχάλη Φελάνη

Φωτογραφία

Πέτρος Αντωνιάδης για την ταινία Ο θεατής σε σκηνοθεσία Θοδωρή Βουρνά

Σενάριο
Dove σενάριο-σκηνοθεσία Κωνσταντίνος Χαλιάσας

Βραβείο μοντάζ 

Δημήτρης Πολύζος και Μιχάλης Ρουμπής για την ταινία Στολισμένος

Ανδρική ερμηνεία
Μάκης Παπαδημητρίου για την ταινία Ο κύβος σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Σκούρα

Γυναικεία ερμηνεία
Αριέττα Μουτούση για την ταινία Γενέθλια σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Κατσιμίρη

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Αλέξανδρος Σκούρας για την ταινία του Ο κύβος (το βραβείο είναι χορηγία της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών)

Βραβείο Καλύτερης ταινίας διεθνούς τμήματος
Ardak Esmaeil Monsef από το Ιράν

Βραβείο Νέοι σκηνοθέτες διεθνούς τμήματος
Bartosz Kruhlik από την The National Polish Film School in Lodz

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

Ψηλά Σκηνοθεσία Χρυσόστομος Μπάρμπας